Kodulehe suunaja

ekklesia.ee listserveriga e-posti teel suhtlemise juhend

List ehk automaatne postiloend on vahend, mille abil saab ühte e-kirja saata paljudele adressaatidele, kasutades listi e-aadressi. Ühte arvutisse tekitatakse nimekiri mingil teemal vestlemisest huvitatud inimeste e-posti aadressidest ja sellele nimekirjale antakse omakorda e-posti aadress.

Kui üks postiloendi liige saadab postiloendi aadressil kirja, siis saadetakse see automaatselt edasi kõigile postiloendi tellijatele. Kui keegi tellijatest soovib saadetud kirja kohta midagi öelda, saadab ta vastuse postiloendi aadressile ja see saadetakse jälle kõigile vastava postiloendi tellijtale. Tekib omamoodi elektronkonverents. NB! Kõik ekklesia.ee serveris asuvad listid on seadistatud nii, et listi kaudu saabunud e-kirjale vastamisel saadetakse ka vastuskiri listi! Kui soovitakse vastata eraviisiliselt, tuleb vastajal endal enne e-kirja ärasaatmist muuta saaja aadress õigeks.

Liidu serveris töötab listimootor Sympa. Listimootoriga on võimalik "suhelda" e-posti abil. E-posti teel saab listimootorile saata käske, mis listimootori poolt täidetakse ja mille täitmise järel saadab listimootor saatjale tagasi käskude täitmise tulemused.

Kõik käsud listimootorile tuleb saata aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. – MITTE listi aadressile!

Siinkohal ka mõned pildid tüüpilisemate vajaduste kohta listimootoriga suhtlemisel. Punased tekstid piltidel on lihtsalt selgitavad tekstid, neid ei ole vaja e-kirjades endis kasutada. Listimootoriga Sympa e-posti teel suhtlemise juhendit võid tekstikujul lugeda siit. Tekstilises juhendis on toodud rohkem käske, samuti on seal kirjas need käsud, mida saavad kasutada listi haldajad.

Liikmeks (tellijaks) saamine

Esmalt pilt e-kirja kohta, millega avaldatakse soovi saada listi liikmeks. Antud näites soovib Tarmo Kähr e-aadressiga See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. saada listi See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. liikmeks. Teemareal EI kirjutada listi e-aadressi tervikuna välja, vaid kirjutadakse üksnes listi nimi: dialoog. Ning teemareale EI kirjutata enam sooviavaldaja e-aadressi – see on juba saatja aadressina nagunii olemas. Küll aga on kindlasti hea – kuigi mitte kohustuslik – kirjutada teemareale oma tegelik nimi: see lihtsustab hiljem listi haldamist.

 

Listiga liitumise kiri

Listidel võivad liikmeks saamise tingimused olla erinevad. Mõned listid nõuavad oma soovi teistkordset kinnitamist, vältimaks tahtmatult listi liikmeks saamist - sel juhul saadetakse liikmeks saada soovijale e-kiri, milles on vastavad juhendid. Siis tuleb toimida vastavalt saadud juhendile.

Mõned listid võivad olla kindlale sihtgrupile ja liikmeks ei saa astuda igaüks. Juhul, kui list on piiratud kindla sihtgrupiga, peab listi administraator liikmeksastumise soovi kinnitama. Liikmeksastujale saatedakse selle kohta ka e-kiri. Kui listi administraator soovi kinnitab (või ka tagasi lükkab), siis saab liikmkes astuda soovija järgmise kirja, kus antakse teada listi administraatori otsusest. Liikmkes astuda soovijal pole peale oma soovi ära saatmist muud vaja teha, kui oodata vastust.

 Listist lahkumine

Listist lahkumise kiri

Listist lahkumine on igal ajal igale listi liikmele lubatud. Mingit kinnitust sellele keegi teine andma ei pea. Küll aga saadetakse teade listist lahkumise koha ka listi administraatorile - ehk siis, vähemalt administraator saab alati teada, kui keegi listist lahkub.

Listi liikmete nimekirja küsimine

Listi liikmete küsimine

Enda kohta info küsimine

Millistes listides ise liige olen?

Listide nimekirja küsimine

Järgnev pilt näitab, kuidas serverist küsida avalike listide nimekirja. Termin "avalik" tähistab seda, et listi NIMI on avalikult näha. See EI TÄHENDA seda, et igaüks tohib listi liikmeks saada. Listi nimi võib küll olla avalikult näha, aga liikmeks saamine võib olla sellegipoolest piiratud kindlale sihtgrupile. Seetõttu ei pruugi liikmeks astumine võimalik olla, kui listi administraator liikmeksastumise taotlust ei kinnita. Termin "mitteavalik" tähistab seda, et kuigi list on serveris olemas, siis isegi selle listi nimi ei ole avalikult nähtav. Selliste listide liikmeks saamiseks on vajalik eelenvalt mõnel teisel viisil teada saada, mis nime list kannab. Samuti võivad olemasolevad list liikmed teisi sellistesse listidesse liikmeks kutsuda ning muidugi saab listi administraator uusi liikmeid lisada.

Serveri avalikud listid

Päeva kirjakoht:
Nädala moto:

Läänemaa Kutse Kool 2017/2018

KUS vastuvõtt 2017