Kodulehe suunaja

Oleviste kirikus esitleti Asta Kaupsi uut raamatut

Asta Kaups

5. septembril toimus Oleviste kirikus eestlanna-torontolanna Asta Kaupsi mälestusteraamatu "Loojangu kumal" esitlus.

Raamtu kaas

Üks elulugu on kingitus – kingitus endale, kuulajale-lugejale. Mälestused vajuvad sageli unistusse ja seetõttu on tänuväärne, kui keegi kergitab mälestuste pealt unustuseohtu. Eesti usuringkondades tuntud torontolane Asta Kaups on jäädvustamist erinevatel viisidel järjekindlalt teinud nii tihedas kodumaa külastuses, kirjavahetuses, ajakirjandustegeuvses ja nüüd ka oma järjekordse mälestusteraamatuga.

2011. aasta 5. septembri õhtul toimus Oleviste kiriku Maarja kabelis Asta Kaupsi mälestusteraamatu „Loojangu kumal: Pärija II osa“ esitlus. Kaunilt dekoreeritud 600 aastasse kabelisse oli kohale tulnud üle 80 inimese – sugulasi, sõpru, tuttavaid, lugejaid. Avasõnad ja teretulemast ütles kauaaegne Oleviste koguduse pastor Ülo Meriloo, kes luges Pühakirjast iisraeli rahva otsusest jätta lastele-lastelastele meenutuseks kive, et olulised Jumala rahva sündmused ei vajuks unustustehõlma. Rohke ja kauni muusikaline tervituse tõid Juhan Palm-Peiman, Tiiu Jürma, perekond Meibaumilt. Kaks laulu esitas ka 87-aastane Asta Kaups ise. Tema ea kohta suurepäraselt kõlav hääl võttis kabeli võlvide uskumatuid kõlavärve ning tekitas publikus kahinat.

Toivo Pilli

Raamatu toimetaja pastor Toivo Pilli rääkis raamatu sünniloost – alguse sai raamat tema jaanuarikuisest Toronto koguduste arhviides toimunud tööst, kus Asta oli suureks abiks. Toivo tutvustas kaasahaaravalt Asta raamatut öeldes, et tegemist raamatuga, mis sügava mõistmisega avab eaka vaadet põlvkondade vahelisi erisustele. Eraldi tõi ta välja vanadust ja leina kogemust unikaalselt ausa ja intiimse avamise. Ja lõpetas raamatututvustuse kokkuvõttega, et see raamat on eelkõige armastusest ning luges raamatust: „Ma usun kindlalt, et armastuse sügavaim allikas on Jumalas. Sellisest armastusest, mis vabandab kõik, usub kõik, loodab kõik, sallib kõik, kõneleb Pühakiri. See on uus võimalus eksinule. See on lootus lootusetule. Kui arvame, et oleme kuhugi välja jõudnud, võib selguda, et oleme alles alguses. Kuigi seegi on armastus – Jumal töötab meiega veel. Ta on kannatlik olnud.“

Kauaagne eakate hoolekande eestvedaja keskendub oma raamatus eaka elutee rõõmudele – rohketele külastusele Kanadas ja kodumaal, suhtele abikaasa, laste ja lastelaste, sõpradega, suurtele isikliku elu tähtpäevadele nagu seda on teemantpulm ja ... leinale.

Õhtu lõppes pooleteisetunni pikkuse pühenduste kirjutamise ja kauni kohvilaua taga.

Vaade saali

Päeva kirjakoht:
Nädala moto:

Läänemaa Kutse Kool 2017/2018

KUS vastuvõtt 2017